Wycinka drzew na cmentarzu

Czy drzewa na cmentarzu powinno się sadzić, czy też lepiej nie? A jeśli tak, to w jakich miejscach jest to dopuszczalne? Kto decyduje o rozmieszczeniu drzew na tym terenie? Przede wszystkim należy pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  1. Powinniśmy być świadomi tego, że każde drzewo na początku jest małą rośliną. Jednak za kilkanaście lat ta mała roślinka zmieni się w wielkie rozłożyste drzewo, które ciężko będzie utrzymać w ładzie. Chociażby przez rozrastające się korzenie.
  2. Jeśli drzewo będzie posadzone zbyt blisko pomników, może doprowadzić do ich rozpadu. Korzenie z łatwością mogą bowiem zniszczyć nawet nagrobki.
  3. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale drzewa rzucają na pomniki cień, a jesienią spadają z nich liście, co też trzeba uprzątnąć.
  4. Nie każdy wie, że to nie administracja cmentarza może wydać zgodę na ewentualną wycinkę, a zupełnie inne władze, takie jak miasto, czy konserwator.
  5. Każda wycinka drzew na cmentarzu to skomplikowana sprawa administracyjna. Nikt z pewnością nie wyda pozwolenia na wycięcie drzewa, które po prostu się nam nie podoba, tylko dlatego, że opadają z niego jesienne liście.
  6. Za sprawę wycinki odpowiada specjalna komisja, która ma za zadanie zbadać, czy jest to tzw. kaprys, czy faktycznie drzewo rozsadza pomniki lub stwarza inne niebezpieczeństwo.

Drzewa mogą niszczyć nagrobki

Często na cmentarzach zobaczyć można topole. Te, które wyrosły, są naprawdę duże i często zaniedbane, w konsekwencji mogą być niebezpieczne dla otoczenia. Jednakże drzewa te są pomocne w odprowadzaniu wody, co jest przecież pożyteczne. O czym powinniśmy wiedzieć, kiedy chcemy się pozbyć niechcianego drzewa?

  1. Przede wszystkim wszystkie zmiany muszą zostać przeprowadzone za zgodą administracji cmentarza.
  2. Każda osoba, która sama wytnie drzewo, bez zezwolenia, zostanie obciążona karą pieniężną.
  3. Wycinkę powinno się odpowiednio uargumentować. Nie wolno nam pozbywać się drzewa tylko dlatego, że nam się nie podoba.
  4. Jeśli drzewo ma ponad dziesięć lat, będzie potrzebna zgoda konserwatora zabytków. Bez niej nic nie zrobimy.

Warto zabrać się za wycinkę zgodnie z przepisami

Zadbanie o bezpieczeństwo nagrobka i innych osób przebywających na terenie cmentarza to niezwykle ważna kwestia. Jeśli doszło do sytuacji, w której drzewo przy grobie jest bardzo rozłożyste, a jego korzenie powoli zaczynają ingerować w nagrobek, to może warto zastanowić się, jakie możemy podjąć kroki.

Pracowity Ogrodnik to firma, która oferuje wycinkę drzew nawet na cmentarzu. Bez problemu poradzimy sobie z każdym drzewem, jeśli tylko dostaną Państwo zgodę na jego usunięcie. Dokładamy wszelkich starań, aby nagrobek i osoby odwiedzające cmentarz nie ucierpiały w wyniku naszych prac. Koszt wycięcia drzewa zależy od jego rodzaju, rozmiaru oraz miejsca, z którego ma zostać ono usunięte.

Służymy Państwu pomocą zarówno w kwestii samego usunięcia drzewa, jak i związanych z tym kwestiami formalnymi. Posiadamy nowoczesny i bezpieczny sprzęt, pozwalający nawet na pracę na wysokościach.